14.07.2023

To θρυλικότερο τουρνουά μπάσκετ ανεξάρτητων ομάδων φοιτητών και σπουδαστών στην Ελλάδα, ΟΠΑΠ Unibasket έριξε την αυλαία του στο κλειστό Γυμναστήριο του Εσπέρου στην Καλλιθέα και απέδειξε για πολλοστή φορά ότι αποτελεί εγγυητή υψηλού επιπέδου του ερασιτεχνικού Αθλητισμού!

Οι τελικοί ανέδειξαν τους κορυφαίους του αθλήματος σε Πρωτάθλημα, Κύπελλο και Rookies Cup και πλήθος κόσμου κατέκλυσε το γήπεδο για να δει από κοντά τις συναρπαστικές μάχες στο παρκέ!

Στον τελικό του Rookies Cup η ομάδα Circle BC κέρδισε τα Παρτάλια με σκορ 114 – 90 σε ένα παιχνίδι το οποίο για 3 δεκάλεπτα έκοψε την ανάσα, αφού ήταν στον πόντο! Αναφορικά με τον τελικό του Κυπέλλου, τα Φιλαράκια επικράτησαν του ΑΟΚ Παλαιάς Σμύρνης με σκορ 82 – 77 σε έναν πολύ όμορφο αγώνα ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες και έφερε αποθέωση και για τις δύο ομάδες.

Στον μεγάλο τελικό του Πρωταθλήματος, ο οποίος ήταν για 2η χρονιά μεταξύ των ίδιων ομάδων, οι Lavou έκαναν το εντυπωσιακό repeat σε ένα παιχνίδι που επικράτησαν με 102-99 απέναντι στους Portland Brazzers σε έναν αγώνα που και οι δύο ομάδες άξιζαν το ροζ φύλλο αγώνα και τελικά κρίθηκε στο σουτ.

MVP του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Μανώλης Καλατζής των Portland Brazzers, ενώ πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος ήταν ο Βασίλης Τόλιας από τους Group Therapy.

Στο διαγωνισμό τριπόντων, οι Στέφανος Ματσάγγος των Lavou ήταν αυτός που πήρε την πρώτη θέση.

Μεγάλος χορηγός στο κορυφαίο τουρνουά μπάσκετ της χώρας ο ΟΠΑΠ, επικυρώνοντας για άλλη μία φορά τη βαρύτητα που δίνει στην ερασιτεχνική άθληση και στην ανάπτυξη της σε όλους τους τομείς.

Θυμίζουμε ότι το μεγάλο έπαθλο για τους νικητές είναι ένα ταξίδι για την Πρωταθλήτρια ομάδα του ΟΠΑΠ Unibasket.

Δίπλα επίσης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Φοιτητών & Σπουδαστών ΟΠΑΠ Unibasket είναι διαχρονικά και η FILA με τα υψηλής ποιότητας προϊόντα της.