25.04.2024

Ίσως το πιο αμφίρροπο παιχνίδι που έχουμε παρακολουθήσει σε ζωντανή μετάδοση στο φετινό ΟΠΑΠ Unileague μας χάρισαν οι New Boys με τους Αναποφάσιστους. Το κίνητρο και των δυο ομάδων, πολύ μεγάλο αφού ο νικητής θα κλείδωνε ενα εισιτήριο για την φάση των 16 στην 2η κατηγορία.

Οι New Boys μπήκαν ως φαβορί στην αναμέτρηση και στο πρώτο 10λεπτο κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η απόδοση των Αναποφάσιστων άλλαξε με τον ηγέτη τους Ιωακείμ να τους δίνει σωστές εντολές αμυντικά και να αρχίζουν να παράγουν και φάσεις στο επιθετικό τους μισό. Μείωσε ο ίδιος το σκορ σε 2-1 αλλά ο Κοκολάκης από τους γηπέδουχους είχε και πάλι απάντηση και έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2 γκολ.

Οι ομάδες αντάλλαξαν από ένα ακόμη γκολ η κάθε μια και μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού με το σκορ στο 4-2. Σε ένα νοκ αουτ ματς δεν πρέπει να τα παρατάς μέχρι να σφυρίξει την λήξη ο διαιτητής και αυτό έκαναν οι Αναποφάσιστοι με 2 γκολ του Διαμαντίδη ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι σε 4-4.
Η τελευταία φάση στο παιχνίδι στο 50ο λεπτό ήταν αυτή που θα καθόριζε τον τελικό νικητή, ένα δυνατό σουτ του Κοντάκου λίγο έξω από την περιοχή νίκησε τον τερματοφύλακα των New Boys Αλαϊάδη και με buzzer beater αν και παιζουμε ποδόσφαιρο, οι Αναποφάσιστοι κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στους “16”.